Jdi na obsah Jdi na menu
 


Mazda 6

 Mazda 6

 

Druhá generace (2008-)

Se prodává jako kombi, liftback a sedan. V roce 2010 prošla faceliftem.

Mazda6, též Mazda 6 nebo Mazda Atenza je osobní automobil střední třídy vyráběný japonskou automobilkou Mazda od roku 2002. Název Atenza se používá pouze v Japonsku, označení Mazda6 pak ve zbytku světa. Vůz Mazda6 nahradil předchozí model 626 (Mazda Capella) a od uvedení na trh se ho ve světě prodalo víc než milion kusů - prodejní cíle tak byly dosaženy rychleji než u předchozích vozů Mazda[1].

Mazda6

                                     Mazda 6

Mazda6 byl prvním vozem nové generace "stylové", "bystré" a "oduševnělé" řady od Mazdy. Byl následován vozy Mazda2 v prosinci 2002, RX-8 v srpnu 2003, Mazda3 v lednu 2004, Mazda5 v létě 2005, MX-5 v říjnu 2005 a CX-7 v listopadu 2006.

Mazda6 se nyní účastní soutěží SCCAPro Racing Speed World Challenge Touring Car Series. Mazda skončila na prvním místě v soutěži výrobců.[2] Závodníci s vozy Mazda6 také skončili na prvním a druhém místě jezdecké soutěže Touring Car.

První generace (2002–2007)

Modelová řada sestává ze čtyřdveřového sedanu, pětidveřového liftbacku a pětidveřového kombi, prodávaných v severní Americe jako "Sport Sedan", "5-Door", resp. "Sport Wagon". V Austrálii řada začíná modelem Limited, dostupným pouze jako sedan. Další je Classic, který je k dispozici jako sedan, hatchback nebo kombi. Model Luxury je dostupný ve verzích sedan a hatchback. Nejvyšším modelem je Luxury Sport, dodávaný pouze jako hatchback. Po uvedení na severoamerický trh byla Mazda6 prodávána nejprve jako model 2003 ve Spojených státech a jako model 2004 v Kanadě. V Evropě byl do roku 2007 nejvyšší sportovní model prodáván ve verzi kombi s turbodieselovým motorem s přímým vstřikem ("DITD") o výkonu 101 kW. Od roku 2008 evropský katalog Mazdy obsahuje pouze verzi "Sport" s turbodieselovým motorem o výkonu 109 kW, verze "Luxury Sport" již v prodeji není.

Kombinace hnacích agregátů obsahují motory Mazda MZR v konfiguracích 1.8 (evropský model L8), 2.0 (evropský model LF) a 2.3 (evropský model L3), nejprve s pětistupňovou manuální nebo čtyřstupňovou automatickou (s možností sekvenčního řazení, označovanou jako "Four-Speed Sport AT") převodovkou. Na trhu USA je dostupný také motor Duratec 30 3.0 V6, společně s pětistupňovou manuální nebo pětistupňovou automatickou (s možností sekvenčního řazení, označovanou jako "Five-Speed Sport AT") převodovkou. Evropské a australské verze mohou používat i čtyřválcový turbodiesel, který se dodává se šestistupňovou manuální převodovkou a má výrazně větší točivý moment než V6 při nízké spotřebě paliva.

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář